reklama

Ukrajinské obete nesmú byť márne

V prvom rade vyjadrujem sústrasť rodinám všetkých obetí leteckej katastrofy, ktorá sa minulý týždeň odohrala nad územím separatistami kontrolovanej časti Ukrajiny. Žiaľ,  popri záplave konšpiračných a iných teórií zaniká fakt, že nad ukrajinskou stepou vyhasli za strašných okolností životy desiatok detí, žien a ďalších ľudí na palube, medzi ktorými boli aj vedci, ktorí celý život zasvätili pomoci ľudstvu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Dnes už niet pochýb, že za zostrelenie civilného lietadla sú zodpovední ozbrojenci operujúci na východe územia nášho najväčšieho suseda. Nielenže sa pred útokom verejne chválili, že disponujú potrebnými zbraňovými systémami, ale ukrajinská tajná služba zachytila aj nahrávku, kde sa vo voľnom rozhovore k zostreleniu aj otvorene priznali. Dúfajme, že išlo skutočne o omyl, zlé vyhodnotenia situácie následkom nedostatočného výcviku a nie o úmysel... 

Ak majú priamu zodpovednosť za stlačenie spúšte proruskí separatisti, nepriama padá jednoznačne na moskovské vedenie a ruského prezidenta. Putin anexiou Krymu spustil procesy, ktorých dopad si možno ani neuvedomil a ktoré sa mu úplne vymkli spod kontroly. Ocitol sa v podobnej situácii ako v 90. rokoch Slobodan Miloševič. Separatistické republiky v Chorvátsku a Bosne boli od jeho podpory životne závislé. Zároveň ale odmietal, že by na ich vedenie mal akýkoľvek vplyv. To viedlo nielen k neustálemu odmietaniu plánov na vyriešenie konfliktu, ale aj k tragédiám ako Srebrenica. V roku 2014 je to Putin kto vypustil na územie suverénneho štátu jednotky zločincov a dovolil aby sa vyzbrojili a uchvátili moc. Kremeľská propaganda, tak ako to svojho času robila belehradská voči Chorvátom a Bosniakom, upiera Ukrajine právo na samotnú existenciu a bežných Rusov očkuje nenávisťou k národu s ktorým stovky rokov zdieľajú spoločnú kultúru a jazyk. V takejto situácii nemôže nikto brať vážne jeho pózu nezainteresovaného človeka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nastolenie mieru a konsolidácia pomerov na Ukrajine musí byť v najbližšom období témou číslo jedna európskej zahraničnej politiky. Nesmieme urobiť rovnaké chyby, akých sme sa dopustili v prípade konfliktov v bývalej Juhoslávii. Dôležitým faktorom bude preto schopnosť členských štátov EÚ prekonať svoje partikulárne záujmy a zjednotiť sa na jasnej a dôraznej politike voči tejto výzve. Tomu by malo napomôcť aj obsadenie postu Vysokého reprezentanta pre zahraničnú politiku skutočne silnou a rešpektovanou osobnosťou.

Politický a ekonomický tlak na ukončenie konfliktu musí smerovať nielen voči Rusku a Ruskom ovládaným separatistom, ale aj voči ukrajinskej politickej reprezentácii, ktorá sa musí ostro dištancovať od akýchkoľvek nacionalistických excesov vyvolávajúcich ďalšiu nenávisť a etnické napätie. V tomto zmysle je formulovaná aj rezolúcia Európskeho parlamentu, ktorú sme prijali 17. júla. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Európa v minulosti zažila dosť utrpenia a krviprelievania. Toto dedičstvo nám však zároveň pomohlo pochopiť význam mieru a spolupráce medzi štátmi a národmi. Verím, že v tomto zmysle nie sú obete bojov na východe Ukrajiny márne. 

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu