reklama

Povstanie demokratické a národné

Keď som v zahraničí, často dostávam otázku, ktorá historická udalosť bola pre našu krajinu kľúčová. Väčšinou nie je čas ani priestor vysvetľovať všetky zložitosti historického vývoja, ktoré Slovensko len za posledných 100 rokov ovplyvnili, preto vždy bez váhania odpoviem: „odpor proti každej totalite a boj za demokraciu.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V cudzine často hodnotia národ podľa toho, aký odkaz, alebo príklad dokázal vo svojich dejinách zanechať svetu. Slováci vo svojej modernej histórii ukázali, že aj malý národ sa v mene demokratických hodnôt dokáže v kľúčovom momente postaviť proti veľkej presile a hoci nie vždy uspeje, už samotný počin vytvára pozitívnu tradíciu z ktorej je možné čerpať aj v budúcnosti. Takýmito udalosťami v našich moderných dejinách boli vystúpenie Československých légií v prvej svetovej vojne, Slovenské národné povstanie, voľby v roku 1946, august 1968 a samozrejme november 1989.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve Slovenské národné povstanie, ktorého výročie si čoskoro pripomenieme, má najväčší potenciál byť pre nás rovnakým sviatkom ako je pre Francúzov Veľká francúzska revolúcia, alebo pre Američanov Vojna za nezávislosť.

Povstanie malo ciele jednoznačne demokratické a národné. Slovenská národná rada žiadala obnovu politických slobôd predvojnovej republiky a zároveň deklarovala, že v novom štáte musí mať Slovensko rovnocenné postavenie s vlastnými politickými orgánmi a vplyvom na celoštátnu politiku. Zrušila aj hanebné rasové zákonodarstvo. Bolo to Povstanie, nie Tisov režim, ktoré pripravilo pôdu pre zvrátenie výsledkov Viedenskej arbitráže, bez aktov politickej pomsty a represií voči maďarskému obyvateľstvu (málo sa vie o tom, že v radoch samotných povstalcov bojovali stovky maďarských vojakov). Povstanie dokázalo zjednotiť najrozličnejšie prúdy slovenskej politiky, ešte desať rokov predtým rozdrobené v rôznych stranách, pretože ich predstavitelia si uvedomili, že len v jednote je možné účinne bojovať na vojenskom a politickom poli. A konečne, Povstanie potvrdilo, že ako národ patríme do tej časti Európy, ktorá pred totalitou a násilím dáva prednosť demokracii a slobode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiaľ, udalosti, ktoré sa stali po roku 1945 a najmä 1948 nedovolili, aby sa potenciál, ktorý Povstanie vygenerovalo, rozvinul. Demokratická strana spájajúca pozitívne prúdy slovenskej politiky, ku ktorej odkazu sa SDKÚ-DS hrdo hlási a pokračuje v ňom, bola protizákonne rozpustená a zakázaná. Demokratické a slobodné Československo sa zmenilo na totalitný štát a namiesto celoeurópskej mierovej spolupráce prišla vojna, tentokrát našťastie len studená. Nastalo obdobie skresľovania a prepisovania dejín. Skutoční aktéri Povstania boli vymazaní z učebníc na úkor tých, ktorí spolupracovali s vládnucou stranou a namiesto slovenského vojaka sa symbolom SNP stal partizán – komunista.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes máme šancu obraz Povstania napraviť. Vydávajú sa publikácie, ktoré objektívne popisujú jeho rôzne aspekty a nevyhýbajú sa ani temným stránkam, akými sú bezpochyby aj represie voči nemeckému civilnému obyvateľstvu zo strany niektorých „povstalcov.“ Vítam aj aktivitu verejnoprávnej RTVS smerom k mladej generácii v projekte Moje povstanie.

Voči Povstaniu však máme dlh nielen dovnútra, ale aj navonok. Odkaz boja malého národa proti agresii veľkej mocnosti je aktuálny dnes, viac ako inokedy od roku 1989. A je jedno, z ktorej svetovej strany prichádza. Je zarážajúce, že na oslavách sviatku boja za demokraciu a slobodu bude prítomný aj predstaviteľ armády, ktorá práve teraz narúša suverenitu susedného štátu. Vďaka za pomoc a oslobodenie sa dá vyjadriť aj inak, napríklad starostlivosťou o zanedbané pamätníky, alebo pripomínaním osudov tisícov a tisícov anonymných vojakov Červenej armády, ktorí na našom území padli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verím, že aspoň niektorí z našich ústavných činiteľov v sebe v piatok nájdu odvahu a ruskému ministrovi obrany pripomenú, že tie hodnoty za ktoré sa na jeseň 1944 bojovalo pri Strečne, Telgárte, v Harmaneckej doline, dnes jeho krajina bezohľadne pošliapáva na susednej Ukrajine.

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu