Za svoje alebo za štátne

Autor: Ivan Štefanec | 23.5.2012 o 20:54 | (upravené 24.5.2012 o 11:35) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  348x

Demografický vývoj je rovnaký takmer v každej európskej krajine – ľudia žijú dlhšie a detí sa rodí menej. Na Slovensku, dnes pripadá na jedného človeka v dôchodkovom veku 5,6 ľudí v produktívnom veku, v roku 2050 to už bude len 1,8. Spoliehať sa, že nám dôchodky budú platiť „tí druhí, ktorí pracujú“, sa teda nedá.

Aj preto bola na Slovensku zrealizovaná dôchodková reforma, podľa ktorej si ľudia môžu sporiť na dôchodky na svojich účtoch. Umožnila tak občanom zbaviť sa závislosti od nízkych štátnych dôchodkov a zvýšiť si príjmy v dôchodkovom veku sporením si na vlastných dôchodkových účtoch. Jeden a pol milióna ľudí si tak nasporilo na dôchodok zatiaľ 5 miliárd eur.

Takáto suma je pochopiteľne lákadlom pre politikov. Najmä pre tých, ktorí neveria na súkromné vlastníctvo a na zníženie závislosti občanov od štátu. Chuť na korisť v podobe úspor občanov u Róberta Fica zostala a silnie. Za svojej prvej vlády na tieto úspory neustále útočil, dvakrát druhý pilier otvoril a podstatne zhoršil podmienky sporenia nezmyselnou polročnou viazanosťou na výnosnosť, či predĺžením minimálnej doby sporenia o polovicu. Napriek tomu ľudia nepodľahli a drvivá väčšina v sporení pokračovala.

Ďalší útok na úspory ľudí sa opäť chystá. Vláda jednej strany chce znížiť odvody do druhého piliera a tak znárodniť peniaze, ktoré patria ľuďom. Aj keď sa nás vláda snaží presviedčať, že dnes budú vraj viac platiť bohatí, takéto zlodejstvo zaplatia najmä bežní ľudia, ktorí si zodpovedne sporia. Vláda, neschopná šetriť na sebe, tak chce obrať ľudí o ich peniaze na penzie.

Je charakteristické, že vláda nemá okrem chuti na peniaze ľudí žiadne riešenie pre demografický vývoj a teda pre zabezpečenie slušných dôchodkov pre ľudí. Zníženie odvodov samozrejme znamená len a len zníženie budúcich dôchodkov z druhého piliera.

Verím, že každý, komu je jasné, či je lepšie „za svoje alebo za štátne", sa ku obrane úspor ľudí pridá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?