Z eurozóny prichádzajú aj dobré správy

Autor: Ivan Štefanec | 24.7.2012 o 15:56 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  759x

O dobrých správach z eurozóny informujú médiá len zriedkakedy. Je to pochopiteľné, negatívne správy a senzácie ťahajú záujem čitateľov viac, ako informácie, že sa niektoré veci vyvíjajú aj pozitívne.

Príkladom je mlčanie médií o tom, že sa Írsko čoskoro vráti na dlhopisové trhy a bude opäť môcť vydávať štátne dlhopisy. Ako všetci vieme, Írsko bolo odstavené z finančných trhov a prinútené k prijatiu zahraničnej pomoci predovšetkým kvôli sanácii svojho bankového sektora. Ten totiž po prasknutí realitnej bubliny stál na pokraji kolapsu a tak sa Írsko stalo prvou krajinou čerpajúcou pomoc z toľko kritizovaného eurovalu. Je potešujúce, že optimizmus ohľadne Írska tentokrát nezdieľajú len politici, ale aj investori, ktorí prejavili veľký záujem o nákup írskych dlhopisov, ktorých výnosy vzápätí klesli. To je neklamný znak toho, že Írsko je objektívne na dobrej ceste z krízy a zároveň dôkazom, že euroval, pre ktorý padla aj naša vláda, tu splnil presne tú funkciu, pre ktorý bol zriadený. 

Rovnako médiá sporadicky informujú aj o dobrých správach z Talianska. Tu treba ešte raz zdôrazniť, že technokratická vláda premiéra Montiho zaviedla ekonomické reformy s podporou celého politického spektra, teda aj vďaka podpore opozície a celej širokej verejnosti. Teraz, s odstupom času možno vidieť prvé výsledky, z ktorých je zrejmé, že sa Taliansku prijatie balíka reforiem začína vyplácať. Je to zrejmé napríklad pri pohľade na  vylepšenú prognózu deficitu štátneho rozpočtu Talianska k HDP na tento rok.  Kým vlani bol deficit rozpočtu k HDP na úrovni 3,5%, momentálne je to na úrovni okolo 2,2%, čo je významný pokrok. Samozrejme, Taliansko má pred sebou riešenie ďalších neľahkých úloh, napríklad musí poriešiť svoj bankový systém, ktorý je, rovnako ako španielsky, zrelý na finančnú pomoc.

                Samozrejme, eurozóna nemá zďaleka vyhrané, krajiny budú ešte bude musieť výrazne konsolidovať, aby dostali zatiaľ rastúcu dlhovú krivku pod kontrolu. V žiadnom prípade nezľahčujem vážnu situáciu v Španielsku či Grécku. Chcem ale poukázať na to, že vyhliadky niektorých krajín, ktoré boli pred časom pred kolapsom, majú dnes, aj vďaka vzájomnej pomoci európskych krajín ďaleko lepšie vyhliadky, ako tomu bolo pred rokom. To však už nie je dostatočne veľká senzácia, aby sa o tom písalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?