Dostaneme Nobelovku aj za ekonómiu?

Autor: Ivan Štefanec | 22.10.2012 o 20:43 | Karma článku: 6,19 | Prečítané:  739x

Európska únia dostala Nobelovu cenu za mier. Ocenenie, ktoré vyvolalo najrôznejšie reakcie, je úspechom projektu, ktorý zabezpečil na starom kontinente mier a bezpečnosť. Nezabúdajme, že:

-          v minulom storočí sa európske konflikty rozšírili na dve hrozné svetové vojny

-          na železnú oponu za našim humnom, ktorá nás odrezala od polovičky Európy

-          ani na studenú vojnu, ktorej dôsledky znášame ešte aj dnes

Projekt európskej spolupráce odvtedy dosiahol, že na jeho území sa vojenské riešenia stali absurdnými. A nielen to. Únia je dnes ambasádorom mierových riešení pri konfliktných situáciach vo svete. Vzhľadom na tieto skutočnosti je Nobelovka pochopiteľná.

Realitou ale je, že pri dosiahnutí cieľov mieru a bezpečnosti pre svojich členov EÚ ani zďaleka neplní svoje ciele rastu a konkurencieschopnosti. Za všetky si stačí pripomenúť Lisabonskú stratégiu, ktorá mala urobiť už pred dvoma rokmi z únie najkonkurencieschopnejšie miesto na svete. Výsledok poznáme – rýchlejší rast a atraktívnejšie prostredie pre investorov je dnes nielen tradične v USA, ale už aj v mnohých krajinách Ázie.  

Z ekonomického hľadiska prežíva únia svoje najťažšie obdobie a hľadá nové riešenia. Situácia nie je jednoduchá, ale posunúť nás môže len:

-          zodpovedné hospodárenie

o    a znižovanie dlhov

-          dodržiavanie pravidiel

o    a vyvodzovanie zodpovednosti

-          štrukturálne reformy pre rast

o    a tvorbu pracovných miest

Zrýchliť hospodársky rast sa dá len cez zlepšenie konkurencieschopnosti. Cesta vedie cez podporu aktivity a práce, pružný pracovný trh, stabilné inštitúcie a lepšie služby pre začínajúcich podnikateľov. Ak ste si všimli, že je to presne opačný postup, akým sa prezentuje naša dnešná vláda, Váš postreh je správny.

V súťaži o alokáciu kapitálu vyhráva ten, kto dokáže vytvoriť lepšie prostredie a kto má lepších ľudí schopných realizovať investorské zámery. Preto sa o naše najbližšie roky naozaj obávam. O to viac budem ale presadzovať riešenia, ktoré vždy priniesli úspech.

Jeden z nositeľov Nobelovky za ekonómiu, a jeden z mojich profesorov, Douglass C.North ju dostal za teóriu inštitucionálnych vzťahov – dokázal, že v histórii sa vždy rozvíjali rýchlejšie útvary so stabilnými inštitúciami. Tohtoročnú Nobelovku za ekonómiu dostali páni Roth a Shapley za teóriu stabilných alokácií a navrhovaní efektívnych trhových výmien, ktorá je o tom, ako čo najlepšie spojiť rôznych aktérov. Aj keď to znie trošku cudzo, poučenie pre vývoj v únii je jednoduchý – nevytvárať nové inštitúcie a sfunkčniť existujúce – najmä spoločný európsky trh.

Neviem, či nám bude niekedy udelená aj Nobelovka za ekonómiu. Dnes to tak určite nevyzerá. Som si ale istý, že sa v únii nemôžeme spoliehať na druhých, že to za nás vyriešia. Ak budú krajiny dodržiavať pravidlá, nezadlžovať ďalšie generácie a sústreďovať sily na tvorbu zdravých pracovných miest, tak šancu na rast a zlepšenie života našich ľudí určite máme. Ak ju nebudeme využívať, tak je ohrozená podstata aj už udelenej Nobelovky. Verím, že šancu využijeme – nie pre udeľovanie cien, ale pre ľudí.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?