O komunikácii Európskeho a Slovenského parlamentu

Autor: Ivan Štefanec | 10.7.2014 o 11:32 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  691x

Záujem slovenských občanov o dianie v Európskom parlamente je nízky.  Zhodujú sa na tom analytici, novinári aj politici a tragicky nízka účasť v posledných eurovoľbách tento fakt len potvrdila. Okamžite po oznámení oficiálnych výsledkov sa vyrojilo množstvo komentárov a názorov na to, kto je za tento stav zodpovedný.

Médiá pre to, že neinformujú pravidelne, vecne a pútavo? Štát, ktorý nedokáže dostatočne vysvetliť, že pozitíva členstva v Európskej únii vysoko prevažujú nad negatívami? A ustrážiť rôzne zlodejiny na eurofondoch pri ktorých sa, žiaľ,  zneužíva značka EÚ?

Som presvedčený, že neustále obviňovanie a hľadanie vinníka nás v riešení problému nikam neposunie. Naopak. Každý, kto má v tejto veci možnosť a zodpovednosť konať, je povinný v rámci výkonu svojej funkcie hľadať a ponúkať riešenia.

Súkromné médiá nie je možné nútiť, aby suplovali povinnosti verejných inštitúcií. RTVS si musí svoj deficit v informovaní verejnosti vyriešiť v rámci svojich štruktúr. Efektívne vzdelávanie nielen mladej generácie o význame volieb a projektu európskej integrácie je dnes plne v rukách vládnych socialistov a tí si ako celok z nízkej účasti zjavne ťažkú hlavu nerobia.

Trinásti poslanci Európskeho parlamentu za Slovensko majú len obmedzené možnosti vstupovať do verejnej diskusie o európskych témach inak, ako cez vlastné, alebo stranícke kanály. Existuje síce možnosť vystúpiť v rámci Výboru pre Európske záležitosti, ale pre kolíziu s termínmi zasadaní EP sa dá využívať len minimálne. Preto som svojho času, keď som tento Výbor viedol, zorganizoval osobitné stretnutie europoslancov a členov VEZu. Odvtedy sa nič také neudialo.

Preto sme sa s kolegami dohodli na iniciatíve smerom k NR SR, aby sme mali právo vecne a za jasne stanovených podmienok vystúpiť s informáciami o svojej práci a práci Európskeho parlamentu v pléne. Úzky vzťah medzi členmi národného parlamentu a EP nie je v Európe ničím nezvyčajným. Napríklad v nemeckom Bundestagu a v belgickom parlamente sú zástupcovia poslancov EP riadnymi členmi výborov pre európske záležitosti.

Nejde nám o to, aby sme NR SR diktovali, akým spôsobom majú tieto vystúpenia presne vyzerať. Na to by slúžili ďalšie rokovania a nutný  konsenzus medzi jednotlivými poslaneckými klubmi. Našim cieľom bolo v dobrej viere prispieť k tomu, aby sme aspoň takýmto spôsobom mohli zlepšiť informovanosť nielen občanov, ale aj poslancov.

Práve pre to je smutné a prekvapivé, že v Smere v tejto téme nemajú jasno a dvaja zástupcovia najsilnejšej politickej strany, Smeru-SD sa postavili proti tejto iniciatíve. S argumentom, že by to slúžilo na „sebaprezentáciu poslancov.“ Pripomínam, že to bola práve ich kolegyňa Monika Flašíková – Beňová, ktorá s týmto návrhom prišla. Z takéhoto prístupu sa môže zdať, že vládna strana nedôveruje ani vlastným poslancom, ktorých vyslala do EP. Vzhľadom na počet by na nich totiž pripadlo najviac vystúpení... V každom prípade bude zaujímavé sledovať, kam sa tento vnútrostranícky konflikt v Smere posunie.

Za  seba môžem sľúbiť, že budem, tak ako doteraz, využívať všetky príležitosti, ktoré pomôžu zvýšiť povedomie našich občanov o práci Európskeho parlamentu a ďalších inštitúcií.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?