Opäť November

Autor: Ivan Štefanec | 16.11.2014 o 13:35 | Karma článku: 7,85 | Prečítané:  1002x

O Novembri a jeho odkaze sa v týchto dňoch počúvame viac než dosť. Často aj z úst takých ľudí, ktorí jeho význam a posolstvo nikdy nepochopili a pochopiť nechcú. Pre nich je len symbolom bez obsahu, takým istým, ako symboly každého iného režimu, ktorému by ochotne slúžili. A možno aj na tých istých postoch, ktoré zastávajú dnes.

Pri každom výročí Novembra 1989 sa na chvíľu zastavím a premýšľam o tom, v čom sme sa za ten čas posunuli a čo o našej spoločnosti, Slovensku, Európe a svete vypovedá aktuálna doba. November 1998 sa pre mňa niesol v duchu pocitu nádeje na dokončenie niečoho, čo sme deväť rokov predtým začali. November 2004, prvý od vstupu do Európskej únie, ma zas naplnil hrdosťou na našich ľudí, ktorí sa po šesťdesiatich rokoch vrátili tam kam patria do vyspelého demokratického sveta, ktorý si ctí slobodu, právo a zodpovednosť.

Tento November je však iný a predsa v mnohom povedomý. Nepripomína ani tak mesiace po roku 1989, ale skôr tie pred ním. A tento pocit sa netýka ani tak našej vlasti, ako nášho bezprostredného susedstva.

Pád totalitných režimov a rozpad ich hlavného garanta – Sovietskeho zväzu znamenal pre milióny ľudí šancu žiť nielen v demokracii, ale aj v mieri. Znamenal totiž ukončenie Studenej vojny. Kto si ešte dnes spomína na to, ako bola naša spoločnosť pred dvadsiatimi piatimi rokmi militarizovaná? Na okupáciu našej vlasti cudzou armádou, na nácviky leteckých poplachov, neustále vojenské prehliadky, strach z jadrovej vojny, všadeprítomné uniformy? November ukončil aj toto.

Dnes to vyzerá tak, akoby sa táto doba vracala. Bezprecedentné agresívne vojenské kroky Ruska na Ukrajine, narúšanie vzdušného priestoru iných štátov, špionáž (Rusko má dnes na hlavu viac tajných ako mal ZSSR) a ekonomické vydieranie vrhá Európu o dvadsať päť rokov nazad. Vtedy stálo Československo na tej strane barikády, ktorá síce mala plné ústa mieru, spolupráce a družby národov, no tieto slová pre jej predstaviteľov boli len prázdne symboly, bez obsahu. Vďaka Novembru sa to zmenilo. Európska únia a NATO sú so všetkými chybami, ktoré so sebou demokratické politické procesy prinášajú, tým najlepším, čo nás mohlo po roku 1989 stretnúť.

Posolstvom tohtoročného Novembra by malo byť poznanie, že sloboda, demokracia a mier tu nie sú automaticky, že za nich bojovali ľudia nielen pred štvrťstoročím, ale bojujú aj dnes a prinášajú pri tom väčšie obete ako my. Ak by sme dnes ku týmto hodnotám a najmä ku ľuďom boli ľahostajní, ohrozí to aj nás samotných.          

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obľúbený hotel Bödöra a Smeru prišiel o eurofondy

Firmy z babindolskej skupiny odstúpili od zmluvy na opravu hotela Zlatý kľúčik z eurofondov. Dôvod nepovedali.

KOMENTÁRE

Špačince sú Slavkov II

Vlastnú verziu by vedeli prerozprávať tisícky seniorov, od ktorých skúpili pozemky.


Už ste čítali?