Daňové priznania 2015 - slovenský unikát

Autor: Ivan Štefanec | 31.3.2015 o 14:23 | (upravené 31.3.2015 o 17:57) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  1988x

Obdobie podávania daňových priznaní je vždy skúškou nervov a trpezlivosti pre desaťtisíce podnikateľov a účtovníkov. Je však skupina ľudí, pre ktorých môže byť útechou aspoň to, že tohtoročná tortúra s priznaním a odvedením desiatku bude pre nich na nejakú dobu posledná.  

Hovorím o takmer 50 000 zaniknutých právnych subjektoch. Firmy vznikajú, zanikajú, fúzujú a transformujú sa bežne. V zdravej ekonomike Ide o normálny a pozitívny jav. Horšie je, keď príčinami zániku firiem nie je meniaci sa dopyt a ponuka, ale nevyspytateľné zásahy štátu.

V roku 2013 si makroekonómovia vládnucej strany zrátali, že výber daní na Slovensku je nedostatočný  a jediný spôsob ako našich podnikateľov prinútiť k poslušnosti je vymyslieť daň novú. Akoby už nestačili zdravotné a sociálne odvody, poplatky za administratívne úkony a ukrajovanie zo zisku, zaviedli daň zo straty. Unikátny nástroj, ktorý nemá obdoby v žiadnej inej krajine Európskej únie, dokonca ani v tom Rakúsku nie. Tam sa výška licencie pevne odvíja od základného imania spoločnosti.

Už vtedy som z pozície poslanca NR SR tento nápad kritizoval pre jeho zbytočnosť,  nesystémovosť a deštruktívny vplyv na malých a stredných podnikateľov. Inicioval som aj petíciu  a kolegovia z opozície podali podnet na Ústavný súd. Parlamentný smerácky valec argumenty poslancov a zástupcov podnikateľov samozrejme nebral do úvahy.  

Čo sa odvtedy zmenilo?

  1. Ústavný súd o podaní stále nerozhodol, ale to nie je žiadna novinka. Poznáme rýchlosť a efektivitu s akou koná aj v iných prípadoch.
  2. Firmy krachujú. Nejde o mamutie podniky, ktoré na svojom bankrote s požehnaním štátostrany ešte zarobia. 87 percent z nich sú podnikatelia, ktorí zamestnávajú seba a zopár ľudí, často členov rodiny.
  3. Ľudia majú stále menšiu chuť púšťať sa do podnikania. Medziročne poklesol dokonca aj počet nových živností o 16,4 tisíca.
  4. Česko bohatne na našej hlúposti.

Stala sa však aj jedna pozitívna vec. Vláda potvrdila nezmyselnosť svojho vynálezu a odpustila platenie licencie start-upom. Možno len omyl, možno záblesk zdravého rozumu. Ale najskôr len snaha zviezť sa rok pred voľbami na módnej vlne nových typov podnikania.

Po úspešnom výbere daní sa väčšinou patrí vláde pogratulovať. Dokázala zvýšiť disciplínu daňovníkov, odhaliť úniky, zefektívniť administratívu, naplniť štátnu kasu...

Ak sa o niekoľko mesiacov bude súčasná vláda výberom daní chváliť, bude dobré, aby si každý uvedomil cenu, akú za to zaplatí nielen slovenská ekonomika, ale najmä konkrétni ľudia a osobitne malí podnikatelia. Tí totiž najviac doplácajú na unikátnosť našich daňových priznaní, obohatených o daň zo straty.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Európsky súd nám prikázal platiť za Duckého zmenku. Stále sa tak nestalo

Tri roky sa prípad nikam nepohol, zmenku zaplatí SPP alebo štát. Dovtedy sa každý deň dlh zvýši o dvetisíc eur.

DOMOV

Pavol Rusko vypovedal po Kočnerovom zadržaní na polícii

Mariana Kočnera zadržala NAKA v stredu.


Už ste čítali?