Utečencom tvárou v tvár

Autor: Ivan Štefanec | 29.9.2015 o 12:00 | (upravené 29.9.2015 o 13:29) Karma článku: 10,69 | Prečítané:  8886x

K utečeneckej kríze, ktorá v posledných mesiacoch vládne diskusiám politikov aj bežných ľudí sa už povedalo aj napísalo veľa.

Hovorí sa, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť (či čítať) a tak som sa rozhodol osobne spoznať ľudí, ktorých niektorí považujú za najväčšiu hrozbu pre Európu.

Utečenecký (oficiálne pobytový) tábor v Gabčíkove funguje od roku 1994 a v minulosti poskytol prístrešie tisícom ľudí, ktorí utekali najmä pred vojnami v bývalej Juhoslávii. Dnes sú to ľudia, ktorí utiekli pred vojnami v Sýrii. Včera som ho navštívil spolu s podpredsedom Národnej rady a predsedom KDH Jánom Figeľom. 

Prvá vec, ktorá nám udrela do očí bol pokoj, aký v zariadení a jeho okolí vládne. Hoci je tam momentálne, na základe dohody medzi Slovenskom a Rakúskom, umiestnených viac ako dvesto ľudí, moslimov, kresťanov, aj ateistov, nie sú medzi nimi žiadne rozpory, ani hádky. Ako sme sa dozvedeli priamo od vedenia tábora, žiadne problémy s azylantmi nebol ani v minulosti, keď tam bolo naraz umiestnených viac ako tisíc ľudí.

Ihneď mi napadlo, že slovenskí extrémisti a s nimi, žiaľ, aj časť politikov, by radi využili akýkoľvek náznak výtržností, alebo zlého správania sa azylantov k obyvateľom obce. Nič také sa, samozrejme nikdy nestalo, a možno by sa medzi Gabčíkovčanmi nestrhla taká hystéria, ak by im celú situáciu prišiel niekto kompetentný vysvetliť.

Mimochodom, samotná obec má z existencie zariadenia hmatateľný úžitok. Potraviny a základné služby sú objednávané u lokálnych dodávateľov a už len z toho nepriamo profitujú všetci jej obyvatelia.

Životné príbehy ľudí, ktorí u nás našli svoj dočasný domov sú pestré. Softvérový inžinier mi po anglicky vysvetľoval, ako pracoval 12 rokov vo svojej vlasti, až kým mu raketa nezničila strechu nad hlavou a nezabila niekoľko jeho príbuzných. Starší muž, hovoriaci aj po rusky, predal celý majetok, lebo veril (a stále verí), že v Európe nájde jeho rodina bezpečie a dôstojný život. Matka, ktorá po smrti manžela podstúpila riskantnú cestu, aby sa jej deti nebudili na výbuchy bômb a zvuk poplašných sirén. V preplnených rakúskych táboroch dostali základnú starostlivosť, ale museli niekoľko týždňov prespávať v stanoch. Keď im oznámili, že pôjdu na Slovensko, nepovedali, že to bude dočasné riešenie a zrejme tu je aj základ fámy, že pre nich naša krajina nebola dosť dobrá (aj prvá otázka na mňa bola – „Ako ďaleko je Rakúsko?“). Po prežitých hrôzach a strese by neistota z novej situácie určite zatriasla psychikou každého jedného človeka. S pribúdajúcimi informáciami a časom narástol aj pocit bezpečia.  

Najťažšie bolo pozerať sa do očí detí. V zariadení ich je dnes asi dvadsať a každé z nich by zrejme vedelo tank T-72 popísať lepšie ako ja, hoci som kedysi na vojenčine jeden riadil. Tieto deti nie sú pre nás žiadna hrozba, žiadne riziko. Nedokážete rozoznať, ktoré je z kresťanskej a ktoré z moslimskej rodiny. Cítite však, že to najmenej, čo pre ne môžete urobiť, je pohrať sa s nimi a dať im do ruky nejakú sladkosť. Občasné „ďakujem“ a kresbičky sú po pár dňoch na Slovensku vyjadrením toho, čo cítia.

Ivan Štefanec očami malej Judi
Sýrske deti snívajú o škole...

Oveľa viac im dávajú dobrovoľníci, ktorí v zariadení denno-denne pracujú. Títo ľudia - Slováci, Česi, Rakúšania, Sýrčania, Iračania - nepíšu nenávistné komentáre na internete, ani nesúkajú z rukávu ľahké odpovede na to, ako konflikt v Sýrii ukončiť. Len pravidelne obetujú svoj čas a pohodlie na pomoc iným ľuďom, ktorí sa momentálne ocitli v núdzi. 

Cením si každého človeka a organizáciu, ktorá, aj napriek útokom z rôznych strán, pomáha tam, kde je to potrebné. Ak v nás zmizne ľudskosť, nechcem si predstaviť, čo sa z nás nakoniec stane. 

Ak sa rozhodnete aj Vy pomôcť ľuďom na úteku, môžete tak urobiť aj v týchto organizáciách:

Človek v ohrození: SK1711000000002621182213, Ľudia na úteku

Slovenská katolícka charita  – č. účtu 2945463097/1100

Fórum Donorov SMS s textom DMS UTECENCI na číslo 877

Výzva Kto pomôže? 

Magna - Deti v núdzi

Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?