Učiteľská fraška v troch dejstvách: Cukor, klamstvo a bič

Autor: Ivan Štefanec | 10.12.2015 o 20:15 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  13681x

Plat slovenského učiteľa je najnižší z európskych členov OECD. Toľko suché čísla. Nikto sa nemôže diviť, že im došla trpezlivosť a už po druhý krát v priebehu pár mesiacov štrajkujú a protestujú.

Dejstvo prvé: Cukor

Hlavná postava: Minister

Vedľajšia postava: Zbor učiteľov

Učitelia po prvý krát protestujú 5. novembra. Dlhými nosmi chcú poukázať na to, že už neveria sľubom o tom, že bude lepšie, len treba vydržať. Minister reaguje spôsobom typickým pre nezodpovednú politiku vládnej strany, odsúva problém na neskôr. Podľa neho by mali učitelia ešte počkať na nové programové vyhlásenie vlády (Zbor učiteľov: „Akej asi?“ ) a dovtedy im postačí 100 eur k vianočnej výplate. (Zbor učiteľov: „Absurdita, Absurdita“)

Dejstvo druhé: Klamstvo

Hlavná postava: Premiér

Vedľajšie postavy: Zbor učiteľov, analytici Ministra, Štatistický úrad

Prihára. Uistenia Ministra o tom, že ak budú učitelia svorne voliť tých, čo ich osem rokov ťahali za nos, tak bude lepšie, nepomáhajú. Nastúpiť musí Premiér. Razantne vyhlasuje, že učitelia žiadajú čosi, čo už dávno dostali (Zbor učiteľov: „Kedy?“). Že vraj je ich plat 762 eur v hrubom vyšší ako priemerný plat v národnom hospodárstve (Štatistický úrad: To nie je pravda). A vlastne už nepotrebujú nič viac (analytici Ministra: Ale potrebujú).

Dejstvo tretie: Bič

Hlavné postavy: Minister

Vedľajšia postava: Zbor učiteľov  

Učitelia štrajkujú po druhý krát. Ako vždy, aj túto aktivitu poňali tvorivo. Vraj by si zarobili viac nekvalifikovaným strážením detí a to teda aj robia. Keď cukor ani klamstvo nepomáhajú, musí Minister po vzore svojho Premiéra siahnuť po ťažších argumentoch. Každý učiteľ, ktorý sa nedrží litery zákona a nerobí prácu tak ako by mal, môže byť stíhaný (Zbor učiteľov: „A kto bude stíhať vás...?“)

Koniec tejto fraška je zatiaľ otvorený. O jeho podobe môžu desiatky tisíc učiteľov rozhodnúť už v marci budúceho roka.

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: USA horia, prezident hovorí o streľbe do ľudí

Čo sa deje v Spojených štátoch a čo protesty spustilo.

Komentár Petra Schutza

Matovičov poklad je iluzórny

Otváranie sa von je predsa len spornejšia káva ako dovnútra.


Už ste čítali?