Päť dôvodov, prečo je KDH rozumnou voľbou

Autor: Ivan Štefanec | 17.2.2016 o 11:03 | (upravené 17.2.2016 o 15:32) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1270x

Pravicový volič stojí pred neľahkým rozhodnutím. Mapa politických strán sa od roku 2012 výrazne zmenila a orientovať sa v ich súčasnej ponuke je pomerne náročné.

Týchto päť bodov je určených nerozhodnutému, či hľadajúcemu pravicovému voličovi, napríklad bývalému sympatizantovi SDKÚ-DS. Vyjadrujú môj osobný pohľad na to, ktorá strana má skutočnú snahu a potenciál zmeniť po marci 2016 Slovensko k lepšiemu. 

1. Stabilita

V živote aj politike je stabilita a predvídateľnosť mimoriadne dôležitá. KDH je najstarším politickým hnutím na Slovensku. Práve dnes, 17. februára, oslavuje 26 rokov svojej existencie. Za ten čas vybudovalo funkčné regionálne štruktúry takmer v každom meste a obci Slovenska. Medzi 11 700 jeho členmi sú zastúpení živnostníci, podnikatelia, zamestnanci, lekári, učitelia, vedci, či umelci. Proces rozhodovania, vrátane zostavovania kandidátnych listín, je demokratický a transparentný, čo sa o každej strane povedať nedá. KDH ostáva jedinou politickou stranou, ktorá absolvovala pokojným spôsobom dve výmeny na poste svojho predsedu. Vytvorením platformy KDHplus sa hnutie otvorilo príchodu nových osobností politického a verejného života.

2. Odbornosť

Ekonomický program KDH bol Inštitútom INESS ohodnotený ako tretí najlepší. Analýza vyzdvihla najmä zámer znižovania daní a odvodov, a to nielen pre firmy a živnostníkov, ale aj pre ohrozené a nízkopríjmové skupiny obyvateľov, ako sú dôchodcovia, študenti, nezamestnaní a viacdetné rodiny. Pre kresťanskodemokratickú politiku je samozrejmosťou dôraz na aktívnu podporu podnikania, zrušenie nezmyselných obmedzení, ako sú daňové licencie a vôľa skoncovať s predraženými obstarávaniami a plytvaním verejnými financiami, napríklad aj zavedením benchmarkingu. Organickou súčasťou KDH sú odborné zväzy a združenia, kde sú nové myšlienky a návrhy generované a podrobované otvorenej a kritickej diskusii. Len v oblasti malého podnikania združuje KDH odborníkov a najvyšších predstaviteľov od SME Europe po Slovenskú asociáciu malých podnikov a živnostníkov.   

3. Skúsenosti

KDH bolo od roku 1990 súčasťou piatich pravicových a reformných vlád a to väčšinou v najťažších dobách, kedy sa hralo o budúcnosť Slovenska. Z jeho členov pochádzali dvaja predsedovia vlády, ministri vnútra, spravodlivosti, sociálnych vecí, zdravotníctva, či školstva. Hnutie si uchovalo svoju identitu a názorovú konzistentnosť vo vládnych koalíciách, aj ako výrazná opozičná sila. Vďaka existencii stabilnej štruktúry a aktívnemu vnútrostraníckemu životu je schopné zo svojich radov ponúkať odborníkov, ktorí sú nielen pripravení ujať sa verejnej služby, ale aj schopní za výsledky svojej práce prevziať zodpovednosť.

4. Hodnoty

Politická strana,  ktorá nie je založená na jasných hodnotách,  je v lepšom prípade len prázdnou škrupinou bez obsahu, v horšom výťahom k peniazom a moci. Kresťanskodemokratické hnutie tie svoje demonštruje nielen vo svojom názve, ale ich aj aplikuje v reálnej politike. Otvorene sme kritizovali postoj vládnej strany k pomoci ľuďom, ktorí utekajú pred hrozbou smrti. Zastali sme sa okradnutých živnostníkov, aj zdravotných sestier a učiteľov. KDH sa hlási k odkazu 17. novembra a tento najvýznamnejší deň novodobých slovenských dejín si dôstojne pripomína. Európa si dnes, viac ako kedykoľvek predtým, kladie otázku, aká je jej identita a hodnoty. Odpoveďou KDH je kresťanská láska k blížnemu, zodpovednosť za ďalšie generácie a demokratická úcta k slobode.

5. Proeurópska orientácia

KDH už od svojho vzniku stálo jasne na strane tých, ktorí si želali vidieť Slovensko ako súčasť vyspelej a zjednotenej Európy. Je aktívnym členom najväčšej európskej politickej frakcie, Európskej ľudovej strany a z jeho radov vyšiel aj prvý slovenský člen Európskej komisie. Uvedomujeme si závažnosť výziev, ktoré pred nami v blízkej budúcnosti stoja. Nevnímame ich však ako hrozbu, ale skôr ako výzvu zlepšiť fungovanie spoločných inštitúcií a posilniť miesto Európy vo svete, ktoré jej patrí. Pri zrode európskej integrácie stáli práve osobnosti kresťanskej demokracie - Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi a ďalší. KDH, spolu s ďalšími európskymi partnermi na túto tradíciu nadväzuje a pomáha ju rozvíjať.

 

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?