Päť Z pre úspešné Slovensko

Autor: Ivan Štefanec | 2.3.2016 o 16:50 | Karma článku: 5,72 | Prečítané:  414x

Slovensko stojí pred rozhodnutím, ako ďalej. Našim spoločným želaním je, aby bolo Slovensko moderné a úspešné. 

Takto však premýšľajú aj iné krajiny a nám, viac ako kedykoľvek inokedy za posledných 18 rokov, hrozí, že nás vo všetkých ohľadoch predbehnú. Som presvedčený, že základom pre úspech každej krajiny je zodpovedná vláda s dobrým ekonomickým programom. KDH taký ponúka a ja vyberám niekoľko opatrení, ktoré Slovensku posunú vpred: 

1. Zavedenie 18% rovnej dane

Zarezanie „posvätnej kravy pravice“, ako zrušenie rovnej dane primitívne komentoval Robert Fico, bolo jedným z najhorších rozhodnutí tejto vlády. V mene aplikovania pomýlených socialistických teórií obetoval Smer jedinečnú výhodu, ktorá mohla Slovensku, spolu s ďalšími opatreniami, priniesť desaťtisíce pracovných miest, aj bez štátnej pomoci a lákania pochybných investorov. Obnovenie rovnej dane považujme za absolútne nevyhnutný predpoklad toho, aby sa slovenská ekonomika opäť stala dlhodobo konkurencieschopnou.   

2. Zdravé podnikateľské prostredie

Udržateľná ekonomika nemôže stáť na tom, že niekoľko veľkých firiem s dobrými kontaktami profituje a veľa malých živorí. Najmä keď tí malí tvoria 71% pracovných miest a viac ako 60% HDP Slovenska. KDH zavedie povinnosť rozdeľovať veľké štátne zákazky na niekoľko menších, čo znemožní doterajšiu prax, kedy veľké spoločnosti diktovali subdodávateľom ceny a ničili tak trh. Ďalšími opatreniami z programu je zrušenie zodpovednosti firiem za to, či ich obchodný partner daň odvedie, alebo nie a všeobecná povinnosť platiť DPH až po zaplatení faktúry odberateľom. Čierny Peter tak už nebude ostávať v rukách tých najzraniteľnejších.  

3. Zrušenie daňových licencií

Daňové licencie sú trestom za to, že firma podniká, V mysliach socialistov je podnikaním len tvorba zisku. Kto to však vyskúšal čo i len raz na vlastnej koži vie, že existuje tisíc dôvodov, prečo sa firma môže na isté obdobie ocitnúť v strate. Aj vďaka tomuto nápadu zaniklo v roku 2014 50 000 firiem a zakladanie nových sa presunulo do susedných krajín. KDH navrhne tento nezmysel okamžite zrušiť.

4. Zníženie administratívneho zaťaženia podnikateľov

Administratívna náročnosť a vysoké dane a odvody sú  jednými z najvýznamnejších prekážok pri podnikaní. Často sa napríklad  stáva, že živnostník zaplatí za účtovníka viac, ako v konečnom dôsledku odvedie na daniach. Skoncujú s tým živnostenské licencie, ktoré nahradia viaceré platby jedinou, ktorá bude zahŕňať ako daň, tak aj odvody. V programe Kresťanskodemokratického hnutia sa dajú nájsť aj ďalšie opatrenia na zjednodušenie života podnikateľov: daňové úrady už nebudú môcť pri kontrolách zadržiavať firmám peniaze, daňové priznania sa zjednodušia a daňové úrady budú mať povinnosť pri ich vypĺňaní asistovať. KDH navrhuje tiež zavedenie pravidla „1 za 2“, teda za každú novú reguláciu sa dve existujúce zrušia.

5. Zotrvanie vo vyspelej a úspešnej Európe

Všetky tieto opatrenia by boli zbytočné, ak by Slovensko nemalo perspektívu participovať na všetkých výhodách, ktoré ponúka európska integrácia. V najbližších rokoch nás čakajú veľké príležitosti: Zavedenie jednoosobových s.r.o., vybudovanie Jednotného digitálneho trhu, uzatvorenie dohody TTIP, veľké investície do infraštruktúry. Čakajú nás však aj výzvy, ako je udržanie Schengenského systému a reforma vzťahov medzi členskými štátmi a európskymi inštitúciami. Bude záležať od postojov a krokov budúcej slovenskej vlády, ako dokážeme príležitosti využiť a výzvy zdolať. KDH je jasne proeurópskym hnutím, preto bude všetky svoje sily sústrediť na to, aby z nášho členstva v Európskej únii profitovalo Slovensko aj naši občania. 

Moja voľba v sobotu 5 marca je jasná. Kresťanská demokracia bola vždy v dejinách Slovenska zárukou stability a motorom pozitívnych zmien. Budem rád, ak Vás aj môj blog presvedčil, že číslo 17 je pre Slovensko to správne.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?