Súmrak populistov

Autor: Ivan Štefanec | 5.7.2016 o 19:00 | Karma článku: 5,30 | Prečítané:  1269x

O dôvodoch, prečo sa vo Veľkej Británii konalo referendum so známym výsledkom a následkoch brexitu sa už toho popísalo veľa. Aj o tom, ako táto udalosť môže zmeniť Európu. 

Viacerí komentátori kreslia katastrofické obrazy toho, ako sa v jednom členskom štáte po druhom dostávajú k moci extrémisti a populisti, ako sa krajiny opäť uzatvárajú do seba a mier, ktorý sme tak dlho budovali, sa stáva minulosťou. Pritom to tak vôbec nemusí byť a dokazujú to aj udalosti, ktoré sa začali diať ihneď po osudovom štvrtkovom rozhodnutí.

article_photo

Brexit je šok. Všetci v priamom prenose vidíme, kam nás vedie nezodpovedná politika niekoľkých ľudí, ktorí pre svoje osobné ambície (a v prípade niektorých asi aj za ruské peniaze) obetovali budúcnosť svojej krajiny. A vidíme aj to, že nie sú schopní ponúknuť nijaké riešenie a jeden po druhom zbabelo utekajú. Európania nie sú nijakí hlupáci a pohľad na zmäteného Borisa Johnsona, či nepríčetného Nigela Faragea je mementom, ako by to mohlo o niekoľko rokov vyzerať v ich vlastnej krajine.

Španielska lekcia

Ako prví to pochopili Španieli. Zatiaľ čo pred pár mesiacmi takmer nikto nepochyboval o drvivom víťazstve populistickej a protisystémovej strany PODEMOS, výsledky volieb, ktoré  sa konali víkend tesne po britskom referende hovoria o zisku tradičných strán Partido Popular a Socialistov. A ak tí dokážu prekonať svoj odpor k Marianovi Rajoyovi, môžeme byť po prvý krát v demokratických dejinách Španielska svedkami veľkej koalície. Voliči jasne odkázali, že nijaké experimenty v čase, kedy sa krajina vďaka pomoci Európskej únie postupne spamätáva z následkov finančnej a bankovej krízy, nechcú.

Grécka lekcia

Činnosť Syrizy a jej vodcu Alexisa Tsiprasa je modelovou ukážkou toho, kam štát dovedú populisti. Neschopnosť prijímať potrebné reformy a zbytočné referendum z minulého roka stáli Grécko množstvo peňazí a drahocenného času. Voľby sa očakávajú síce až v októbri 2019, ale už dnes je popularita Syrizy na minimách a naopak, rastie Nová demokracia, opäť štandardná strana. Občania jednoducho vidia, že z nerealizovateľných sľubov a pekných rečí sa nenaplní ani štátna kasa, ani ich peňaženka.

Slovenská lekcia?

Aj u nás sa aktivizujú sily, ktoré si želajú rozpad Európskej únie a návrat do čias, kedy o osude malých národov rozhodovalo niekoľko silných štátov. Nie je vôbec náhoda, že ich pozadie (vrátane financovania) je veľmi podobné ako pri mnohých ďalších populistických a extrémistických hnutiach. A to bez ohľadu na to, či sa sami označujú za ľavičiarov, alebo pravičiarov. Kotleba sa teraz zrejme prerátal, pretože každému občanovi Slovenska je jasné, aké výhody nám voľný pohyb a prístup k spoločnému trhu prinášajú. Neznamená to však, že sa čoskoro nemôže objaviť niekto iný a ešte nebezpečnejší. Preto bude v najbližších rokoch obrovský diel zodpovednosti na tradičných politických stranách. Tvárou v tvár rozkolísanej vláde a zhasínajúcemu Smeru musia ponúknuť poctivú politiku a reálne riešenia. Odpoveďou nemôže byť hľadanie senzácií a teatrálne vystúpenia, ale autentická ponuka, ktorá sa zrodí z úzkeho kontaktu s občanmi.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Európsky súd nám prikázal platiť za Duckého zmenku. Stále sa tak nestalo

Tri roky sa prípad nikam nepohol, zmenku zaplatí SPP alebo štát. Dovtedy sa každý deň dlh zvýši o dvetisíc eur.

DOMOV

Pavol Rusko vypovedal po Kočnerovom zadržaní na polícii

Mariana Kočnera zadržala NAKA v stredu.


Už ste čítali?