Čo spája Dubčeka a Cichanovskú

Autor: Ivan Štefanec | 26.10.2020 o 23:53 | Karma článku: 2,35 | Prečítané:  223x

Európsky parlament udeľuje každoročne Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorej jediným našim laureátom bol Alexander Dubček. Tento rok túto cenu zaslúžene dostali zástupcovia bieloruského opozičného hnutia. 

 

 

Reprezentujú všetkých občanov, ktorí od zmanipulovaných volieb už niekoľko mesiacov pokojne protestujú v uliciach Minska a ďalších miest za svoje práva.Osobitne som rád, že nomináciu vedie faktická víťazka volieb, pani Sviatlanu Cichanovská, ktorú som nominoval spoločne s mojou českou kolegyňou Michaelou Šojdrovou. 

 

Všetci členovia bieloruského opozičného Kordinačného výboru sú dnes (spolu s 13 000 ďalšími) buď zadržaní, alebo žijú v exile.Bielorusi pritom nechcú nič iné, ako to, čo sme požadovali my v novembri 1989. Teda žiť v slobodnej a demokratickej krajine, kde je rešpektovaný názor občanov pri férových voľbách.

Som presvedčený o tom, že poslaním európskeho spoločenstva nie je len dbať na demokraciu do vnútra, ale pomáhať  ju presadzovať aj navonok. Demokracia a dobrý hospodársky rozvoj v našom susedstve totiž pomáha aj nám.

EÚ po vypuknutí pandémie COVID-19 vyčlenila krajine ako prejav solidarity s bieloruským ľudom 60 miliónov eur na zmiernenie okamžitých a priamych účinkov pandémie a v reakcii na povolebnú situáciu v Bielorusku pridala ďalších 53 miliónov eur na podporu bieloruským občanom. Bude samozrejme dôležité zabezpečiť, aby sa financie nedostali do područia Lukašenka.

 

Ďalšími krokmi zo strany Európskej únie v Bielorusku by mala byť podpora nezávislej žurnalistiky, štipendiá pre študentov a pokračovanie v tlaku na predstaviteľov režimu. Verím, že sloboda nakoniec aj v tejto krajine zvíťazí. A verím, že nám to situácia dovolí a už čoskoro budeme môcť cenu v Európskom parlamente osobne odovzdať pani Sviatlane a jej priateľom.

 

Sacharovova cena v novembri 1989 predznamenala zmenu režimu u nás. Dúfam, že podobný význam bude mať čoskoro i v Bielorusku. Budúcnosť Bieloruska nemôže byť v rukách jedného diktátora, ale musí záležať od slobodnej vôle jeho občanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Klasické Kollárove nedorozumenie

Ako sa počas lockdownu nejaká misska ocitla v limuzíne predsedu parlamentu?


Už ste čítali?